Rewa

Rewa to miejscowość położona na brzegu Zatoki Puckiej na północ od Gdyni (odległej około 15 km) w strefie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Łączy ją z Gdynią stała linia autobusowa. W dokumentach historycznych Rewa występuje po raz pierwszy w roku 1589. Wieś słynęła przez wieki z połowów krewetek, dorodnych dorszy, śledzi, łososi i jesiotrów, w które zaopatrywano między innymi klasztor oliwski. W drugiej połowie XIX stulecia liczba mieszkańców wsi liczyła 506 osób. Znakiem rozpoznawczym Rewy był i jest nadal Krzyż Morski z przełomu XVIII i XIX wieku (wielokrotnie odrestaurowany) widoczny z dużej perspektywy, poświęcony ofiarom morza.

Oblicze Rewy współczesnej zmieniło się diametralnie. Obecnie to malownicza i urokliwa miejscowość leżąca w sercu obszaru zwanego "Ptasim Rajem", bogatym w ptactwo morskie i lądowe oraz unikatową roślinność.

Rewa jest ulicówką o długości około 1400m.Główna ulica wiedzie nad brzegiem morza, które wydaje się być w "zasięgu ręki". Bliskie sąsiedztwo Bałtyku podkreśla urok tej miejsowości i wpływa wyraźnie łagodząco na jej warunki klimatyczne (średnia roczna temperatura +7,5C).

Rewa i jej okolice to niepowtarzalne tereny krajobrazowe, przyciągające miłośników i znawców przyrody. Szczególnymi walorami wyróżnia się rezerwat Mechelinki o przebogatej florze i faunie. Na uwagę zasługują siedliska ptaków.

Zatoka Rewska to wymarzone miejsce dla sportów wodnych, to jeden z najlepszych oraz najbezpieczniejszych do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu akwenów polskiego wybrzeża. Ukształtowanie małej zatoczki w Rewie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa pływających w niej deskarzy. Każdy z windsurfingowców może dotrzeć do pobliskiego brzegu niezależnie od kierunku wiatru. Dzięki temu, że cypel jest wąski i płaski, nie zakłóca on wiatru, a jednocześnie zatrzymuje fale. Łagodnie opadające piaszczyste dno pozbawione jest mielizn oraz innych niebezpiecznych przeszkód, a akwen jest uważany za jeden z bardziej wietrznych rejonów Zatoki Puckiej.

Amatorzy sportów wodnych mogą korzystać z wypożyczalni i przechowywalni sprzętu. Mogą też odbywać szkolenia tygodniowe, weekendowe czy w terminach indywidualnych.

Okolice Rewy to wymarzony teren w plenerze wzdłuż wybrzeża dla zwolenników spacerów i przejażdżek rowerowych.

Ze wszech miar malownicza Rewa zaprasza i przyciąga zarówno osoby starsze, jak i młodzież, sportowców, turystów, miłośników przyrody i ludzi spragnionych wypoczynku.